Moguće Pule – radionica

Fazan, IxD, radionice

03. 12. 2014.

Kroz ovu radi­onicu sudi­onici će se kri­tički osvr­nuti na razvoj Pule i nje­zino tre­nutno sta­nje kroz inter­ven­cije u povijesti.

Radionica će tra­jati će od 9. do 13. pro­sinca, a voditi će ju Nicholas Mortimer (Scenomatic, London) i Oleg Šuran (asis­tent, UrbanIxD, NKS, Fazan, Pula/Split). Prezentaciju radi­onice odr­žati će sudi­onici 13. pro­sinca u 16.00 sati u sklopu 20. Sa(n)jam knjige u Istri. Moguće Pule orga­ni­zi­raju Sa(n)jam knjige u Istri, UrbanIxD i umjet­nička orga­ni­za­cija Fazan (uz pot­poru Ministarstva kul­ture Republike Hrvatske).

Metodologija

Dizajnerska praksa ute­me­ljena je na pro­ma­tra­nju i razu­mi­je­va­nju svi­jeta oko nas, te svo­jim dje­lo­va­njem nas­toji arti­ku­li­rati naše potrebe, želje i oče­ki­va­nja kroz pro­izvode i usluge. Problem nas­taje uko­liko želimo pro­ši­riti hori­zonte pro­ma­tra­nja s ciljem da bi se iden­ti­fi­ci­rale odre­đene novo­nas­tale teme. Kritički dizajn i usko pove­zane prakse dizajna fik­cija i spe­ku­la­tiv­nog dizajna izra­zito su poti­cajne stra­te­gije istra­ži­va­nja “pros­tora” koji je smje­šten izvan tre­nut­nog i sada. Dizajn inte­rak­cija u urba­nom okru­že­nju se, u kon­tek­stu teh­no­lo­ški pro­ši­re­nog oko­liša, kroz kri­tičku dizaj­ner­sku praksu foku­sira na ljud­ske aktiv­nosti, iskus­tva i pona­ša­nja koja se doga­đaju među njima. Alternativne sadaš­njice kao dizaj­ner­ski pri­jed­lozi koriste suvre­mene teh­no­lo­gije iz dru­ga­či­jih ide­olo­ških i kon­fi­gu­ra­cij­skih sta­ja­li­šta od onih koje dik­ti­raju tre­nutni razvoji pro­izvoda. Ova je metoda slična his­to­ri­ograf­skoj praksi kon­tra­či­nje­nič­nih povi­jesti, i žanru alter­na­tiv­nih povi­jesti u knji­žev­nosti. Kod takve dizaj­ner­ske prakse fokus se pomiče sa pos­li­je­dica izmje­njene povi­jesti na arte­fakte. Na ovaj način odmi­čemo se od line­ar­nosti odre­đe­nih povi­je­sih pun­k­tova u svrhu pro­pi­ti­va­nja zašto su stvari takve kakve jesu.

Finalni “pro­izvod” šes­tod­nevne radi­onice biti će jedno ili više mjesta grad­ske uprave (ili jav­nih pros­tora), odnosno indi­vi­dua, grupa, sis­tema (…) pred­stav­lje­nih u obliku videa.

Dobiveni kon­cepti reflek­ti­rati će sis­teme, teh­no­lo­gije i teh­no­lo­ške infras­truk­ture mogu­ćih Pula, u svrhu pro­pi­ti­va­nja onih pos­to­je­ćih, kao i nadolazećih.

Nicholas Mortimer

Nicholas Mortimer bavi se umjet­nošću, dizaj­nom, fil­mom, sce­no­gra­fi­jom (…), tj. bavi se svime što pri­liči jed­nom spe­ku­la­tiv­nom dizaj­neru, odnosno osobi koja dje­luje u širo­kom podru­čju kri­tic­kog raz­miš­lja­nja. Završio je kipar­stvo na Sveučilištu u Brightonu (BA), te Design Interactions pri Royal College of Arts u Londonu (MA). U svo­joj praksi Nicolas spaja kul­tu­ro­lo­ške stu­dije medija i teh­no­lo­gije sa istra­ži­va­njima i teori­jama povi­jesti, u svrhu istra­ži­va­nja odnosa per­cep­cije stvar­nosti, sis­tema kon­trole, te gra­nica činje­nica i fik­cija. Kroz ova istra­ži­va­nja stvara nara­tive kojima ispi­tuje prošle i tre­nutne teh­no­lo­ške napretke kao kata­li­za­tore tre­nut­nih tež­nji, oče­ki­va­nja i neus­pjeha. Kroz tre­nutne pro­jekte, spa­ja­njem raz­ra­đe­nih sce­no­gra­fija i višes­loj­nih nara­tiva, stvara stu­dije poje­di­naca u vlas­ti­tim zatvo­re­nim sis­te­mima, sis­te­mima koje odli­kuju cik­lično izvr­ša­va­nje zada­taka i spe­ku­la­tivne opse­sije, reflek­ti­ra­jući tre­nutne i buduće pro­bleme dru­štava, gra­dova i pojedinaca.

, , ,

MP_NKS_2
Nicholas Mortimer, voditelj radionice
MP_NKS