Nevolje samoreprezentacije, Marko Golub

dizajn, Tekstovi, translated

29. 08. 2014.

Tekst Marka Goluba, iz kata­loga Izložbe hrvat­skog dizajna 1314Pregled hrvat­skog dizajna 1314. Tip ga je ubio!

Katalog koji držite u rukama je poza­ma­šan. On je takav zato što je u njemu jako, jako puno dobrog dizajna. Hrvatska dizaj­ner­ska scena je u raz­dob­lju od prve HDD-ove bije­nalne izložbe 1999. do danas zna­čajno saz­rela, kva­li­ta­tivno i broj­čano višes­truko narasla, pove­ćao se broj fakul­teta koji obra­zuju mlade dizaj­nere, gene­ra­cij­ski je kons­tantno mlada, svježa i uglav­nom dobro ras­po­lo­žena. Sama Izložba je pak ostala u tra­di­ci­onal­nom revi­jal­nom for­matu, pri­lično rigidna u kla­si­fi­ci­ra­nju radova u strogo odre­đene kate­go­rije (vizu­alne komu­ni­ka­cije, pro­dukt, moda, elek­tron­ski mediji, kon­cept, pros­torna gra­fika i sig­na­li­za­cija), s pos­lo­vično ništa manje stro­gim žiri­jem koji doista nas­toji paž­ljivo pro­brati samo one radove koji će repre­zen­ti­rati naj­bo­lje stan­darde dizaj­ner­ske pro­duk­cije. Spomenuta struk­turna rigid­nost ima svoje raz­loge, jer je od početka bilo važno da izložba omo­gu­ćava lako čita­nje i dijag­nos­ti­ci­ra­nje sta­nja u sva­kom od podru­čja dizaj­ner­skog dje­lo­va­nja. Preciznije, da ne skriva stag­na­ciju jed­nog seg­menta pro­duk­cije tri­jum­fal­nim dose­zima nekog nje­nog dru­gog dijela. Kompleksni radovi koji gra­niče s više kate­go­rija obično se raz­ma­traju i poka­zuju u onom aspektu u kojem su se poka­zali naj­us­pješ­ni­jima. I dalje je to u domi­nant­noj mjeri izložba pred­meta, koja ne ras­vjet­ljava uvi­jek u pot­pu­nosti plas­tično nji­hov kon­tekst, raz­loge i pro­cese nas­tanka. Ona ne priča izravno priču, ali daje ele­mente iz kojih se priča može ispričati.

Letimičnim pre­gle­dom je, pri­mje­rice, razvidno da je pro­duk­cija u podru­čju vizu­al­nih komu­ni­ka­cija i dalje broj­čano supe­ri­orna u odnosu na ostale, kao i da je kva­li­ta­tivno naj­sta­bil­nija. Srednja gene­ra­cija nas­tupa sa svo­je­vr­s­nim suz­dr­ža­nim dig­ni­te­tom, sklo­nija zadr­žati pre­poz­nat­ljive ele­mente već for­mi­ra­nih autor­skih jezika, dok je ona naj­mlađa otvo­re­nija eks­pe­ri­mentu, samo­po­uz­da­nija i ohra­brena ste­če­nim kom­pe­ten­ci­jama đurek-bra­li­ćev­ske tipo­graf­ske škole čiji se utje­caj ite­kako osjeća i u stu­dent­skim i u pro­fe­si­onal­nim kate­go­ri­jama. Primjećuje se i odre­đena tež­nja sofis­ti­ci­ra­nosti u vizu­al­nom komu­ni­ci­ra­nju – malo tko igra na prvu loptu, cijeni se dizajn koji je pro­miš­ljen, dobro infor­mi­ran, evo­ka­ti­van, aso­ci­ja­ti­van, elok­ven­tan u svo­jim refe­ren­ci­jama, nema tu ničeg pre­tje­rano “vis­ce­ral­nog”. Dio autora svjesno pri­svaja i recik­lira obrasce ver­na­ku­larne i ulične kul­ture, a oba­vezno se barem malo eks­pe­ri­men­tira s medi­jem tiska, knjige i dru­gih for­mata. Kao i rani­jih godina, veći­nom su to radovi za kli­jente iz podru­čja neza­visne i ins­ti­tu­ci­onalne kul­ture. Prisutnost ogla­ši­vač­kih agen­cija je raz­mjerno mala i dra­go­cjena, a i one se veći­nom pred­stav­ljaju rado­vima iz kon­tek­sta kul­ture i huma­ni­tar­nih akcija, što je šteta, jer bi upravo na ovak­voj izložbi bilo važno nje­go­vati uvjer­lji­viju sek­ciju radova iz podru­čja kor­po­ra­tiv­nog ogla­ša­va­nja koje pone­kad treba pro­ma­trati s dru­ga­či­jeg, ali ne manje rele­vant­nog oči­šta. Iako zas­tup­ljena u nešto manjem opsegu nego ranije, stu­dent­ska selek­cija i ove godine sadrži neke od naj­bo­ljih radova na cije­loj izložbi, ponaj­više u podru­čju obli­ko­va­nja knjiga i tipo­gra­fije na zagre­bač­kom i split­skom stu­diju, ali i pro­dukt dizajna, te zajedno s pret­hod­nom izlož­bom (1112) svje­doči o sta­sa­va­nju iznimno važne i neo­bično zrele gene­ra­cije mla­dih dizaj­ne­rica i dizaj­nera. Osim toga, vri­jedi zabi­lje­žiti i da na scenu pored zagre­bač­kog Studija dizajna i split­skog DVK UMAS kao dva viso­ko­pro­fi­li­rana i daleko naj­u­tje­caj­nija stu­dija, te TTF‑a, Agore i riječ­kog APURI-ja, zasad samo sim­bo­lično stupa i novi i vrlo per­s­pek­tivni odsjek medij­skog dizajna Sveučilišta Sjever iz Koprivnice, čije ćemo rezul­tate sigurno imati pri­liku vidjeti već na idu­ćoj izložbi.

Velika većina radova zas­tup­lje­nih u pro­fe­si­onal­noj kate­go­riji pro­dukt dizajna su samo­ini­ci­rani radovi, uz zamjetnu pri­sut­nost samo dvaju većih pro­izvo­đača – sasvim oče­ki­vano, Kvadre i bosan­sko­her­ce­go­vač­kog Artisana – koji su u pro­tek­lih neko­liko godina učvr­stili svoj sta­tus na trži­štu i čije pri­mjere opet vri­jedi isti­cati jer nose važnu poruku ostatku indus­trije da bez dizajna i bez vlas­ti­tih pre­poz­nat­lji­vih pro­izvoda u naj­bo­ljem slu­čaju mogu samo nas­ta­viti živo­ta­riti. I dok su u jav­noj svi­jesti ovi pri­mjeri već neko vri­jeme ite­kako pri­sutni – podjed­nako kao raz­mjerno široko eks­po­ni­rani pred­meti i kao medij­ske sen­za­cije – odgo­vora uopće nije bilo. Nastupile su samo epi­zode zaglu­šu­juće panike – panika od ula­ska u EU, panika od dola­ska Ikee, panika zbog nedos­tatka držav­nih pot­pora, panika, panika, panika. Dio odgo­vor­nosti leži na držav­nim ins­ti­tu­ci­jama i tiho pre­ki­nu­toj aktu­ali­za­ciji Nacionalne stra­te­gije dizajna, ali dio i na neo­svi­je­šte­nosti činje­nice da se rein­dus­tri­ja­li­za­cija ne može pro­vo­diti izo­li­rano od šireg druš­tve­nog kon­tek­sta. Upravo “fetiši” masovne indus­trij­ske pro­izvod­nje i naci­onalne eko­no­mije jesu dio pro­blema. Sami odnosi između pro­izvo­đača, dizaj­nera, dis­tri­bu­tera i potro­šača su dra­ma­tično izmi­je­njeni na glo­bal­noj razini i takva situ­acija traži odgo­vore, traži osmiš­lja­va­nje novih sus­tava, novih hije­rar­hija i odnosa. U pro­jek­ti­ra­nju tak­vih sus­tava moraju sudje­lo­vati upravo dizaj­neri, uva­ža­va­jući ne samo eko­nom­ske, nego i etičke para­me­tre koji iz diskursa o dizajnu kao akce­le­ra­toru gos­po­dar­skog rasta i kon­ku­rent­nosti, pogo­tovo u vre­menu krize, kon­ti­nu­irano izostaju.

Recentnu pro­duk­ciju u podru­čju pro­dukt dizajna obi­lje­žila je i ten­den­cija razvoja vlas­ti­tih bren­dova, pokre­ta­nja vlas­tite pro­izvod­nje u malim seri­jama, surad­nje s obrt­ni­cima i pro­na­la­že­nja alter­na­tiv­nih načina dis­tri­bu­cije na inter­na­ci­onalno trži­šte. Ovu pojavu ne treba gle­dati tek u svje­tlu uspona neke nove pro­bi­tačne hibridne vrste dizaj­nera-podu­zet­nika, nego kao poka­za­telj da su sami dizaj­neri u potrazi za funk­ci­onal­ni­jim, ute­me­lje­ni­jim, pra­ved­ni­jim, pa i razum­lji­vi­jim okvi­rima i sus­ta­vima dje­lo­va­nja. Svjesno ili nes­vjesno, svi oni na malom mje­rilu poku­ša­vaju razu­mjeti što je to što rade, za koga, s kim, koje su stvarne potrebe, gdje su stvarni resursi, tko su i odakle stvarni koris­nici. Problem s ovim mode­lom dje­lo­va­nja, među­tim, nas­taje onda kad se sva nje­gova slo­je­vi­tost stavi samo i isklju­čivo u službu pro­izvod­nje i pla­smana novih pred­meta, odnosno kada jedna u osnovi dobra ideja pos­tane isklju­čivo nosi­telj tržišne pre­poz­nat­lji­vosti. Tada iza tre­nu­tačno pomodne fasade uče­nja iz moderne i pred-moderne tra­di­cije, iza jed­nako pomodne dizaj­ner­ske rein­ter­pre­ta­cije lokalne baštine, iza kon­tek­s­tu­al­nog istra­ži­va­nja i šar­mant­nih mikro­na­ra­tiva, neri­jetko ostanu puke tri­ča­rije, hrpa seman­tički brb­lji­vih i oku ugod­nih, ali zapravo nikome pre­tje­rano potreb­nih “stvari”. Nemojmo si laskati, u poras­loj tržiš­noj ponudi doma­ćeg dizajna ima puno tri­ča­rija, puno suve­nira koji fin­gi­raju upo­trebnu vri­jed­nost, puno zgod­nih rje­še­nja za pro­bleme koji uopće ne pos­toje, puno kon­for­mizma i vrlo malo ambi­cije za suoča­va­nje sa stvar­nim, sva­kod­nev­nim problemima.

To ne znači da nji­hovi autori nisu dobri, dapače pone­kad i izvr­sni dizaj­neri, već samo da nji­hov poten­ci­jal, naža­lost, ostaje uve­like neisko­ri­šten. Iako svoj dio odgo­vor­nosti tu nesum­njivo nosi i dizaj­ner­ska zajed­nica, ne može joj se pred­ba­citi manjak anga­žmana i zago­va­ra­nja dizajna. Problem je da još uvi­jek, kon­ti­nu­irano, drugi akteri – prvens­tveno tu mis­limo na široku sferu državne uprave, agen­cija, jav­nih podu­zeća, lokalne uprave – ne pre­poz­naju smi­sao i ulogu dizajna. Disciplina koja bi svo­jim dje­lo­va­njem tre­bala obu­hva­ćati sve sfere sva­kod­nev­nog života i dalje se naj­pri­sut­ni­jom osjeća u sigur­nim oazama neo­visne kul­turne pro­duk­cije ili malo­se­rij­ske pro­izvod­nje, repro­du­ci­rana u lifes­tyle maga­zi­nima ili izlo­žena na poli­cama dizajn sho­pova. Čak je i dva i pol deset­ljeća stara zami­sao usus­tav­lji­va­nja vizu­al­nog iden­ti­teta države autora Borisa Ljubičića jedva pro­kri­jum­ča­rena, zapravo kao kole­gi­ja­lan dizaj­ner­ski hom­mage, u iden­ti­tet pris­tu­pa­nja Hrvatske Europskoj uniji. Drugim rije­čima, struka je dose­gla odre­đeni kul­turni i druš­tveni sta­tus, dizajn i dizaj­neri su se eman­ci­pi­rali, ali to nji­hovu pozi­ciju nije uči­nilo ništa manje usam­lje­nom. Zato to što govo­rimo o snazi i kapa­ci­te­tima lokalne dizaj­ner­ske scene – a hrvat­ska dizaj­ner­ska scena nedvoj­beno jest iznimno snažna – i dalje ne znači da govo­rimo i o doz­re­loj kul­turi dizajna.

Umreženost je omo­gu­ćila nove kanale dise­mi­na­cije, dis­tri­bu­cije, a pos­ljed­njih neko­liko godina i finan­ci­ra­nja vlas­ti­tih pro­je­kata putem, pri­mje­rice, crowd­fun­dinga. Etabliraniji ino­zemni dizaj­neri, poput nedav­nog zagre­bač­kog gosta Neila Poultona vide ovo kao odli­čan alat za sve dizaj­nere, a ne samo za one u usponu, ali zasad se čini da crowd­fun­ding još uvi­jek u doma­ćoj sre­dini baš i nije uzeo maha ni kod dizaj­nera, a ni kod poten­ci­jal­nih potro­šača-naru­či­te­lja-mecena. Neke radove nas­tale putem ovih plat­formi bilo bi zanim­ljivo vidjeti možda već na idu­ćoj bije­nal­noj Izložbi hrvat­skog dizajna.

Društvene mreže i ser­visi za samo­pro­mo­ciju pomo­gli su dizaj­ne­rima da raz­mjerno lako pos­tignu vid­lji­vost u kraj­nje demo­kra­tič­nom, sti­mu­la­tiv­nom i uglav­nom vrlo ugod­nom okru­že­nju, bez obzira tko su i odakle dolaze. Šareni svi­jet online por­t­fo­lija je lijepo mjesto za izgrad­nju samo­po­uz­da­nja, za stva­ra­nje i učvr­š­ći­va­nje malih zajed­nica i ini­ci­ja­tiva, za raz­mjenu odre­đe­nih zna­nja, pone­kad i za nala­že­nje kli­je­nata, za crp­lje­nje ins­pi­ra­cije, za pre­poz­na­va­nje uzo­raka. Kao i na bilo kojem dru­gom mjestu, i ovdje će se naći i ono naj­bo­lje i ono naj­lo­šije. Dizajneri komu­ni­ci­raju, prate se i ugle­daju jedni u druge vje­ro­jatno više nego ikad prije, i to je divno. S druge strane, ozbi­ljan nedos­ta­tak ovak­vih plat­formi je izos­ta­nak stvar­nog i teme­lji­tog kri­tič­kog diskursa – dizaj­neri gle­daju jedni u druge, rade radove koji će se svi­djeti dru­gim dizaj­ne­rima, miš­ljene dizaj­ner­skim meta-jezi­kom, ispo­ru­čene u lije­pim, dizaj­ni­ra­nim sli­či­cama. Čudno, taman kad je izgle­dalo kao da se dugo­go­diš­njim zago­va­ra­njem ras­kr­stilo sa zablu­dom o dizajnu kao nekoj vrsti zavr­š­nog stylinga, odjed­nom je sad sve opet pos­talo – styling.

Proizvod koji izgleda naj­ljepše, koji naj­vje­štije piše naj­no­vi­jom tipo­gra­fi­jom, koji govori u naj­pa­met­ni­jim dizaj­ner­skim refe­ren­cama i priča naj­ča­rob­nije priče, nije uvi­jek naj­bo­lji pro­izvod. Izazov pred današ­njim dizaj­ne­rima, koji ras­po­lažu s više alata, zna­nja, infor­ma­cija, resursa i tri­kova nego bilo tko od nji­ho­vih pret­hod­nika, bit će u nad­v­la­da­va­nju zavod­lji­vih zamki samo­re­pre­zen­ta­cije. U izra­zito kom­pe­ti­tiv­nom i nar­ci­so­id­nom okru­že­nju to je veliki iza­zov. U onom malo širem okru­že­nju, koje treba nji­hovu pomoć, eks­per­tizu i surad­nju s osta­lim akte­rima, to je i velika odgovornost.
 

English

The Troubles of Self-Representation by Marko Golub, taken from The Croatian Design Exhibition 1314 cata­lo­gue – Croatian Design Review 1314

The cata­lo­gue before you is a hefty volume. This is the case beca­use it con­ta­ins a lot of very good design. Since HDD’s first bien­nale exhi­bi­tion in 1999, the Croatian design scene has matu­red sig­ni­fi­can­tly, it has grown in quality and in terms of num­bers, the num­ber of scho­ols that edu­cate young desig­ners has incre­ased, and gene­ra­ti­onally the scene is cons­tan­tly young, fresh and mos­tly in a good mood. The exhi­bi­tion itself, on the other hand, has rema­ined in a tra­di­ti­onal review for­mat, rat­her rigid in the cla­ssi­fi­ca­tion of works into hig­hly dis­crete cate­go­ries (visual com­mu­ni­ca­ti­ons, pro­ducts, fashion, elec­tro­nic media, con­cep­tual, spa­tial grap­hics and sig­na­li­za­tion), with a pro­ver­bi­ally equ­ally strict jury that truly tries to care­fully select only those works that will repre­sent the best stan­dards of design pro­duc­tion. The struc­tu­ral rigi­dity has its reasons since it was impor­tant, from the very begin­ning, that the exhi­bi­tion ena­ble an easy reading and diag­no­sis of the state of each field of design. To be more pre­cise, it was impor­tant that the exhi­bi­tion not hide the stag­na­tion of one seg­ment of pro­duc­tion with the tri­ump­hant results of anot­her. Complex works on the bor­der of seve­ral cate­go­ries are usu­ally con­si­de­red and demons­tra­ted in the aspect in which they pro­ved most suc­ce­s­sful. The exhi­bi­tion is still to a domi­nant extent an exhi­bi­tion of objects, not always com­ple­tely shed­ding light on their con­text or the reasons and pro­ce­sses of their cre­ation in a plas­tic man­ner. It does not direc­tly tell the story, but pro­vi­des the ele­ments from which the story can be construed.

A cur­sory exa­mi­na­tion, for ins­tance, makes it clear that the pro­duc­tion in the field of visual com­mu­ni­ca­ti­ons is still quan­ti­ta­ti­vely supe­rior com­pa­red to the other fields, and most sta­ble in terms of quality. The middle gene­ra­tion took the stage with a cha­rac­te­ris­tic res­tra­ined dig­nity, and is more incli­ned to retain the recog­ni­za­ble ele­ments of alre­ady for­med aut­ho­rial lan­gu­ages, whe­reas the youn­gest gene­ra­tion is more open to expe­ri­ments, it is more self-con­fi­dent and embol­de­ned by the com­pe­ten­ces it obta­ined in the Đurek-Bralić typo­grap­hic school, whose impact is very much felt in both the stu­dent and the pro­fe­ssi­onal cate­go­ries. A spe­ci­fic aspi­ra­tion toward sop­his­ti­ca­tion is also appa­rent in visual com­mu­ni­ca­ti­ons – few play the obvi­ous card; a well-tho­ught thro­ugh, infor­med, evo­ca­tive, and asso­ci­ative design is valued, eloqu­ent in its refe­ren­ces, wit­hout exce­ssi­vely vis­ce­ral ele­ments. Part of the desig­ners con­s­ci­ously usurp and recy­cle pat­terns of ver­na­cu­lar and street cul­ture, and most are prone to expe­ri­ment, at least a bit, with the media of print, books and other for­mats. Just as in ear­lier years, most works are for cli­ents from the field of inde­pen­dent and ins­ti­tu­ti­onal cul­ture. The pre­sence of adver­ti­sing agen­cies is rela­ti­vely low and pre­ci­ous, and they are mos­tly repre­sen­ted with works from the con­text of cul­ture and huma­ni­ta­rian pur­su­its, which is a shame, since it is pre­ci­sely this type of exhi­bi­tion that sho­uld fos­ter a more com­pel­ling sec­tion of com­mer­cial works, which at times sho­uld be obser­ved from a dif­fe­rent, but no less rele­vant van­tage point. Though repre­sen­ted in a somewhat smal­ler scope than in ear­lier years, the stu­dent selec­tion once again con­ta­ins some of the best works of the entire exhi­bi­tion, mos­tly in the field of book design and typo­graphy, but also pro­duct design. Together with the pre­vi­ous exhi­bi­tion (1112), this year’s stu­dent selec­tion con­firms that an excep­ti­onally sig­ni­fi­cant and unu­su­ally mature gene­ra­tion of young desig­ners is coming of age. Also, it is worth noting that in addi­tion to the Zagreb University School of Design and the Department for Visual Communications Design of the Split Art Academy, as the two high pro­file and by far most influ­en­tial study pro­gram­mes, and the Zagreb University School of Textile Technology, Agora Open University, and the University of Rijeka Academy of Applied Arts, the very pro­mi­sing Design School of the University North in Koprivnica has also ente­red the design scene, albeit only sym­bo­li­cally for now, whose results we will surely have the chance to wit­ness as early as at the next exhibition.

The vast majo­rity of works repre­sen­ted in the pro­fe­ssi­onal cate­gory of pro­duct design are self-ini­ti­ated, with a pro­mi­nent pre­sence of only two major manu­fac­tu­rers, fully expec­ted – Kvadra and the Bosnian-Herzegovinian Artisan – which in recent years for­ti­fied their sta­tus on the mar­ket and which are worth poin­ting out as an exam­ple since they com­mu­ni­cate an impor­tant message to the rest of the indus­try that wit­hout design and recog­ni­za­ble pro­ducts, it can at best only con­ti­nue to barely sub­sist. While in the public con­s­ci­ous­ness these exam­ples have been very much pre­sent for a while now – just as their rela­ti­vely widely expo­sed pro­ducts and media sen­sa­ti­ons – an adequ­ate res­ponse was lac­king. We have only wit­ne­ssed epi­so­des of deafe­ning panic – panic due to EU acce­ssion, panic due to the arri­val of Ikea, panic due to a lack of state incen­ti­ves, panic, panic, panic. A part of the res­pon­si­bi­lity lies with nati­onal ins­ti­tu­ti­ons and the quiet ter­mi­na­tion of the National Design Strategy, but a part also lies with a lack of awa­re­ness of the fact that re-indus­tri­ali­sa­tion can­not be imple­men­ted in iso­la­tion from the wider social con­text. It is pre­ci­sely the “feti­shes” of mass indus­trial pro­duc­tion and the nati­onal eco­nomy that are part of the pro­blem. The rela­ti­ons between the manu­fac­tu­rer, desig­ner, dis­tri­bu­tor and con­su­mer have chan­ged dra­ma­ti­cally on a glo­bal scale and such a situ­ation requ­ires res­pon­ses, the cre­ation of new sys­tems, new hierar­c­hies and new rela­ti­ons. It is the desig­ners that must par­ti­ci­pate in the design of such sys­tems, taking into con­si­de­ra­tion not only eco­no­mic, but also ethi­cal para­me­ters, which are chro­ni­cally absent from the dis­co­urse on design as the acce­le­ra­tor of eco­no­mic growth and com­pe­ti­ti­ve­ness, espe­ci­ally in times of crisis.

The recent pro­duc­tion in the field of pro­duct design has also been mar­ked by a ten­dency of deve­lo­ping one’s own brands, laun­c­hing one’s own pro­duc­tion in small series, coope­ra­ting with tra­des and crafts busi­ne­sses and fin­ding alter­na­tive met­hods of dis­tri­bu­ting pro­ducts to the inter­na­ti­onal mar­ket. This phe­no­me­non sho­uld not be viewed as an ascent of a new lucra­tive hybrid spe­cies of the desig­ner-entre­pre­neur, but rat­her as an indi­ca­tor of the fact that the desig­ners them­sel­ves are in search of more fun­c­ti­onal, more foun­ded, more just, and even more under­stan­da­ble fra­meworks and sys­tems of acti­vity. Consciously or not, all of them are trying to under­stand, on a small scale, what it is that they are doing, for whom, with whom, what the true needs are, where the real reso­ur­ces are, and who the real users are and where they come from. The pro­blem with this model of acti­vity, howe­ver, occurs when all of its stra­ti­fi­ca­tion is uti­li­sed exclu­si­vely for pro­duc­tion and the pla­ce­ment of new pro­ducts, that is when a basi­cally good idea beco­mes solely the car­rier of mar­ket recog­ni­sa­bi­lity. It is then that behind the cur­ren­tly fashi­ona­ble facade of lear­ning from the modern and pre-modern tra­di­tion, behind the equ­ally fashi­ona­ble design rein­ter­pre­ta­tion of local heri­tage, behind the con­textual rese­arch and char­ming micro-nar­ra­ti­ves, all that rema­ins are merely tatty trin­kets, a pile of seman­ti­cally volu­ble and visu­ally ple­asing “things” that no one has a par­ti­cu­lar use for. Let us not flat­ter our­sel­ves; the incre­ased mar­ket sup­ply of domes­tic design is fil­led with trin­kets, nume­rous souve­nirs that feign to have a prac­ti­cal value, many nice-looking solu­ti­ons for pro­blems that do not even exist, a lot of con­for­mism and very lit­tle ambi­tion for con­fron­ting real everyday issues.

This does not mean that their desig­ners are no good, on the con­trary – at times they are even excel­lent desig­ners, but their poten­tial, unfor­tu­na­tely, rema­ins unu­sed to a great extent. Although part of the res­pon­si­bi­lity for this undo­ub­tedly lies with the desig­ner com­mu­nity, we can­not place blame with it for a lack of enga­ge­ment or advo­ca­ting design. The pro­blem is that still, con­ti­nu­ously, other sta­ke­hol­ders – pri­ma­rily the wide sphere of state admi­nis­tra­tion, agen­cies, public com­pa­nies, local gover­n­ments – fail to recog­nise the pur­pose and role of design. A dis­ci­pline that sho­uld com­prise all sphe­res of everyday life is still most pre­sent in the safe havens of inde­pen­dent cul­tu­ral pro­duc­tion or small-scale pro­duc­tion, repro­du­ced in lifes­tyle maga­zi­nes or dis­played on the shel­ves of design shops. Even the two-and-a-half decade old idea of sys­te­ma­ti­sing the visual iden­tity of the coun­try by Boris Ljubičić was barely imple­men­ted, more as a col­le­gial design homage than anyt­hing else, into the iden­tity of the Croatian acce­ssion to the European Union. In other words, the field of design reac­hed a cer­tain cul­tu­ral and social sta­tus, design and desig­ners have become eman­ci­pa­ted, but this has not made their posi­tion any less lonely. Just beca­use we now have a strong local design scene – and the Croatian design scene is undo­ub­tedly excep­ti­onally strong – this does not mean that we have a mature design culture.

Networking has ena­bled new chan­nels of disse­mi­na­tion, dis­tri­bu­tion, and in the last seve­ral years also the finan­cing of pro­jects via, for ins­tance, crowd­fun­ding. More esta­bli­shed fore­ign desig­ners, like Neil Poulton, who recen­tly paid a visit to Zagreb, see this as a great tool for all desig­ners, and not just for those get­ting star­ted, but for now it seems that crowd­fun­ding has not quite taken on domes­ti­cally, both with desig­ners and poten­tial con­su­mers-cli­ents-bene­fac­tors. It would be inte­res­ting to see works cre­ated via such plat­forms at the next bien­nale exhi­bi­tion of Croatian design.

Social networks and self-pro­mo­tion ser­vi­ces have hel­ped desig­ners to achi­eve visi­bi­lity rela­ti­vely easily in an extre­mely demo­cra­tic, sti­mu­la­ting and mos­tly very ple­asant envi­ron­ment, no mat­ter who they are and where they come from. The vibrant world of online por­t­fo­lios is a nice place to build one’s self-con­fi­dence, to cre­ate and con­so­li­date small com­mu­ni­ties and ini­ti­ati­ves, to exc­hange spe­ci­fic knowledge, occa­si­onally even to find cli­ents, to draw ins­pi­ra­tion, to recog­nise pat­terns. As anywhere else, here one can find the best and the worst offe­red. Designers com­mu­ni­cate, fol­low each other and look up to one anot­her more than ever before, and that is won­der­ful. On the other hand, a sub­s­tan­tial defi­ci­ency of such plat­forms is the lack of a real and fun­da­men­tal cri­ti­cal dis­co­urse – desig­ners observe one anot­her, cre­ate works that other desig­ners will like, con­ce­ived in a desig­ner meta-lan­gu­age, deli­ve­red in pretty desig­ned lit­tle ima­ges. Oddly, just when it seemed that long-time advo­cacy has led to an end of the mis­con­cep­tion of design as some sort of final styling, sud­de­nly all has once again become – styling.

A pro­duct with the most beauti­ful appe­arance, that uses the latest typo­graphy most skil­fully, that spe­aks in the smar­test design refe­ren­ces and tells the most magic sto­ries is not always the best pro­duct. The chal­lenge before today’s desig­ners, who have more tools, knowledge, infor­ma­tion, reso­ur­ces and tricks at their dis­po­sals than any of their pre­de­ce­ssors, will be to over­come the seduc­tive traps of self-repre­sen­ta­tion. In an extre­mely com­pe­ti­tive and nar­ci­ssis­tic envi­ron­ment, this is a great chal­lenge. In the wider envi­ron­ment, which needs their assis­tance, exper­tise and coope­ra­tion with other sta­ke­hol­ders, it is an even gre­ater responsibility.

—Translated by Mirna Herman Baletić (Language Lab)

 

, , , ,

20140905_142448