Lindine uniforme

dizajn, Tekstovi

24. 05. 2014.

 

2.5.2014. otvo­rena je trod­nevna samos­talna izložba Linde Turković pod nazi­vom “Opus Liminal”. Linda je prošle godine zavr­šila stu­dij mod­nog dizajna na Università Iuav di Venezia (Italija). Izložba je orga­ni­zi­rana kao dio pro­grama za mlade u gale­rij­skim pros­to­rima HDLU Istre i MMC Luka. Izloženi su odlomci nje­zi­nih rani­jih kolek­cija. Lindin diplom­ski rad, “Coexistence of the tailo­ring tec­h­nique with the art of the kimono“1, govori o nje­zi­nom načinu rada, kro­je­nju i šiva­nju, te boji i skri­ve­nim poru­kama odjeće.

Trajno ide­alno nalazi u este­tici odjeće feudal­nog Japana. Njihova este­tika odjeće i odi­je­va­nja sumira se rije­čima jed­nos­tav­nost, asi­me­trija, baza, pri­rod­nost, slo­boda i mir. Odnosno u dvo­di­men­zi­onal­nosti tka­nine koja obli­kuje tro­di­men­zi­onalno tijelo.

Dobivena ste­ril­nost i ploš­nost rezul­tat su potrebe za čis­tim i bazič­nim odjev­nim pred­me­tom, nuž­nim za tijelo.

 

Linda odjeći zadaje udobne i nosive, ali rela­tivno stroge forme. Kaže da se uklapa u bilo koje dobne i sek­su­alne sku­pine, te da moto­rika i pokreti tijela imaju pra­vil­nost i prak­tič­nost u sva­kod­nev­nici. Ovaj zad­nji dio je pri­lično zanim­ljiv, pose­bice u kore­la­ciji sa počet­nim… Ove forme ins­pi­ri­rane japan­skim kimo­nom tje­lesnu požudu negi­raju. No tijelo je tijelo, bez obzira na spol. Meso je meso. Materija, kroj, deta­lji koji na tren pokri­vaju na tren otkri­vaju kožu, te sam čin suges­tije pokreta zrači izra­zi­tom sek­su­al­nošću. Stanje miro­va­nja koje nago­vješ­ćuje gotovo bez­brojna unu­tar­nja komešanja.

Naime, geste žen­skog i muškog tijela oče­ki­vano su dru­ga­čije. Suspenzija koja nas­taje ovak­vim for­mama i odmje­re­nost u njima uvje­to­va­nim pokre­tima, uve­like raz­li­kuje nosi­te­lja tak­vih odjev­nih pred­meta od osta­lih u kon­tek­stu suvre­me­nog druš­tva, pri­mje­rice grada Pule. Dakle u Puli ćete sigurno pri­mi­je­titi onoga tko se pro­šeće gra­dom u toj odjeći. Ali Pula nije refe­rentna sre­dina za njen rad.
 

 

Dihotomija duha i tijela stvar je proš­losti i reli­gij­skih svje­to­na­zora. Linda duh pres­li­kava na tijelo, odnosno odje­ćom obuz­daje i tijelo i duh. No u druš­tvu koje i dalje nje­guje taj duali­zam, baš taj osje­ćaj nepri­pad­nosti, u ovom vre­menu i pros­toru, tjera je na istra­ži­va­nje nečeg ide­al­nog, nečeg između, u limbu vlas­ti­tog pos­to­ja­nja prije pre­la­ska u nešto još bolje, u besko­načno. Dualizam dalje nagla­šava svo­je­vr­s­nim otpo­rom este­tike odjev­nih pred­meta spram brzom, teh­no­lo­ški pro­ši­re­nom, post-indus­trij­skom i kon­zu­me­ris­tič­kom druš­tvu sadašnjice.

U ovoj kolek­ciji Linda koristi pri­rodne mate­ri­jale: plavu pre­šanu vunu (zim­ski kaputi, jakne i hlače) i pamuk u svi­je­tlim bojama sa deze­nom (ljetne hlače, majice i košu­lje). Prozirni komadi nas­tali su iz potrebe da se svaki od pla­vih i bije­lih komada zaokruži i zaštiti u meka­nim obla­cima. Tkaninu ručno šije tra­di­ci­onal­nim teh­ni­kama (stit­c­hing). Gotovo nepri­mjetni, intimni deta­lji nisu sas­tavni dio odjev­nog pred­meta, ali mu daju na važ­nosti.
 

Plavo-bijela kom­bi­na­cija boja u sebi nosi odre­đenu poetiku potrebe za redom i čistoćom.

Naše sva­kod­nevno radno odi­jelo (odjeća) mora biti čisto i izgla­čano. U depli­janu izložbe Silvia Potočki Smiljanić tvrdi: “Plavu boju oda­bire zato što je to boja rad­nič­kog odi­jela, funk­ci­onal­nog odjev­nog pred­meta koji je pri­marno udo­ban, i ras­te­re­ćen for­mal­nosti. Bijela boja, osim što sim­bo­li­zira čis­toću i slo­bodu, na istoku se nosi na pogrebu, a na zapadu pri­li­kom sve­ča­nih i sret­nih pri­goda, poput vjen­ča­nja.” Kod izvedbe, Linda ins­pi­ra­ciju nalazi u moguć­nosti ruč­nog rada potak­nu­toj iskus­tvom života u raz­nim kulturama.
 

 

Fotografije nas­tale u surad­nji sa SofiomSilviom dodatno osli­ka­vaju i objaš­nja­vaju pri­rodu i nje­zinu tek­s­turu, svje­tlo i boje, koje a pri­ori ispu­nja­vaju cijeli rad. Više foto­gra­fija izložbe (i s izložbe) možete naći ovdje.


  1. U slo­bod­nom pri­je­vodu “Suživot kro­jačke teh­nike i umjet­nosti kimona”. 

, ,

linda-za-nsk6_2
linda-za-nsk_07
linda-za-nsk_4
linda-za-nsk_2
linda-za-nsk_1
linda-za-nsk_5