Nikola, Aldo i Vladimir

Aldo, dizajn, Fazan, Intervjui

14. 11. 2016.

Razgovor sa Nikolom dok ga čila u Bordou. Fažana u srcu, skate pod nogama! Uvijek akti­van, Nikola Racan, govori nam o svom radu, ska­te­bo­ard sceni, lokal­noj i šire, o sni­ma­nju i naravno o dizajnu pla­kata za koje je prvi, za sada i jedini, dobit­nik nagrade Aldo.

  1. Uvod
  2. Nikola
  3. Aldo
  4. Vladimir
  5. Solsticij
  6. Za kraj

— 2015 —

Uvod

Čilaš ga u Bordou a? Kako je tamo? Koj stil?

Jesam da, tre­nutno sam u Bordeauxu. Ovdje je lijepo kao i svaki put, naime ovo je treći put da sam u Francuskoj, prvi put sa dje­voj­kom na skate romansi. Stil je lagani, tre­nutno kafa na terasi Masakijevog stana, Iris je otišla kupiti kro­asane, pravi fran­cu­ski stil.

Nikola

Radiš na novom skate videu čiju premijeru najavljuješ za rujan ove godine, kako ide?

Da, zato sam ovdje u Bordeauxu, kas­nije kre­ćem za Pariz. Ovo su zad­nji trzaji mojeg sni­ma­nja za pro­jekt naziva Solsticij koji je naj­av­ljen za rujan ove godine. Trebao bi biti pre­mi­jerno pri­ka­zan na 5. Vladimir film fes­ti­valu. Prošle su četiri godine od početka rada na filmu. Što se sni­ma­nja tiče za sada ide sve po planu.

Koji su planovi u điru, tvoji, od Šenoe, seliš u Francusku?

Skateboard scena u Fažani pos­toji neg­dje od kas­nih 90ih, tada smo kao klinci kupili prve prave skate daske i počeli voziti iz zabave, veći­nom ins­pi­ri­rani novim valom igra­čih kon­zola tog vre­mena. U susjed­noj Puli skate je bio poz­nat rani­jim gene­ra­ci­jama no ipak mi Fažanci počeli smo tada. Nekolicina od nas ostala je na skate‑u do današ­njih dana, naravno iz istih raz­loga zbog kojih smo i počeli.

Ne vje­ru­jem da ću odse­liti u Francusku, makar ne još. Imam još mnogo posla u Fažani. Radim na budu­ćim te tre­nut­nim pro­jek­tima kluba. Vezan sam za Fažanu, vezan sam za Šenou. Godine koje sli­jede nose nam buduć­nost, bilo bi glupo sada otpu­to­vati i osta­viti sve iza sebe. “Voli svoju majku ma koliko god ona škrta bila.” Riječi su jed­nog hrvat­skog sli­kara1 koje uli­je­vaju golemu mudrost te opti­mi­zam u moju filo­zo­fiju postojanja.

Uživam u malim stva­rima, ne tre­bam otpu­to­vati dalje da budem sret­niji, danas gomila mla­dih ljudi bježi bez nekog pre­tje­rano zdra­vog razloga.

Koliko dugo se baviš dizajnom i ilustracijom? Trebao bi se tome više posvetiti…

Dizanjom i ilus­tra­ci­jom bavim se, uh, ne bih znao reći točno koliko. Crtao sam neg­dje od osnovne škole…

Kratko o skate sceni u Fažani i okolici, malo o vizualnom jeziku koji ga prati.

Vizualni jezik fažan­ske skate scene počeo je biti vid­ljiv neg­dje od 2008. kada smo morali početi raz­miš­ljati o osnutku kluba radi prava na dodjelu povr­šine gdje se tre­nutno nalazi fažan­ski skate-park. Sljedeće godine osni­vamo ska­te­bo­ard klub August Šenoa.

Zašto Šenoa?

Šenoa je naše raz­miš­lja­nje, nekakvo sta­nje uma ili možda svi­jest našeg uskog fažan­skog druš­tva. Ne znam, htio sam da A. Šenoa ne bude toliko usko vezan (što se imena tiče) uz skate kul­turu. Iz više raz­loga, jedan raz­log jest taj da su gotovo sva imena skate klu­bova, bran­dova ili nekak­vih dru­gih “extrem­nih” orga­ni­za­cija već pri­svo­jila skate obi­lježja pa je ovako, čini mi se, dje­lo­valo dosta svježe da oži­vimo jed­nog od naj­poz­na­ti­jih hrvat­skih pisaca.

Badel, tvornica stakla, skate park, mini… malo o svemu tome, povijest skate‑a u Fažani

Veći dio svo­jeg života pro­veo sam u biv­šim tvor­ni­cama. Tvornica Stakla i bivši Badel bila su naša pro­ši­rena dvo­ri­šta sve do do 2014. godine. Tada na našu nesreću tvor­nice bivaju srav­nate sa zem­ljom. Članovi kluba i pri­ja­te­lji napra­vili su raj za ska­te­bo­ar­ding u tako malom mjestu, Fažana je prvo mjesto gdje su se ska­teri izvan gra­nica htjeli spo­jiti sa lokal­nom sce­nom zbog jed­nos­tavno ska­te­bo­ar­dinga. Puno lije­pih tre­nu­taka smo pro­ži­vjeli tamo i zbog toga sam bes­krajno sre­tan i zahva­lan svima koji su dugi niz godina vje­ro­vali i gra­dili zajedno sa mnom u tim prostorima.

Aldo

Nagrada za izvr­s­nost u dizajnu koju dodje­ljuje umjet­nička orga­ni­za­cija Fazan. Prvi dobit­nik nagrade, Nikola Racan, za dizajn serije pla­kata skate eve­nata u orga­ni­za­ciji skate kluba August Šenoa, kojeg je i pred­sjed­nik, govori o svom radu, samom pro­cesu, idejama…

Ti si prvi, za sada i jedini, koji je dobio Alda, nagradu za izvrsnost u dizajnu, kakav je to osjećaj?

Nagradu Aldo dobio sam 2010. godine na dru­gom skate kon­testu u Fažani. Kako to obično biva osobno dije­lim i pro­zi­vam nagra­đene za svaki skate kon­test, začu­dilo me kada je netko mene pro­zvao da dođem po Alda (nagradu). Bio sam počaš­ćen i izne­na­đen što zbog samog tre­nutka uru­či­va­nja što zbog samog priz­na­nja Alda, nagrade za izvr­s­nost u dizajnu. Vrlo sam zahva­lan što su čla­novi žirija odlu­čili mene nagrad­tit Aldom.

Trenutak pri­ma­nja samog Alda mogu jed­nos­tavno opi­sati kao vrlo sre­tan tre­nu­tak u mojem životu.

Ti je panika da čes ga izgubiti ako napraviš nešto loše i da li to utječe na tvoj daljnji rad?

Nije me strah da ću ga izgu­biti. Zadnjih par godina nešto manje crtam i dizaj­ni­ram pla­kate.2 Nedavno sam napra­vio ilus­tra­ciju pla­kata za Verbrant 1. Mislim da je “publika” reagi­rala pozi­tivno. Moje crta­nje je jed­nos­tavno unu­tar­nja potreba izra­ža­va­nja, koja dolazi iz podru­čja želuca, makar se nekad tako osje­ćam kada radim.

Mislim da je svaki moj vizual nami­je­njen za dizajn pla­kata ili za nekakvu drugu svrhu ili bar sam crtež koji je nas­ta­jao na mojem stolu uvjek dola­zio u krat­kom vre­menu. Jednostavno sam imao (još uvi­jek imam) unu­tar­nju potrebu da crtam po papiru tin­tom, olov­kom, uglje­nom, voskom. U svo­jim rado­vima koris­tim razne fizičke mate­ri­jale, kao npr. mrtve ribe ili recimo ciklu ili crnu kavu… Mislim da jedna od biti­ni­jih povez­nica u mom diz­naju jest ske­ner. Volim ske­ni­rati, ne znam zašto, možda jer sam ogra­ni­čen ili sam bio ogra­ni­čen u pogledu medija za stva­ra­nje ili rad u dizajnu. Interesiraju me ogra­ni­če­nja u komu­ni­ka­ciji s papi­rom, ana­liza forme osobne izvedbe, ana­liza poje­di­nog ske­ni­ra­nog papira, kopa­nje u dubinu sebe, gle­da­nje u nutrinu boja. Komunikacija sa ske­ne­rom vrlo mi je važna.

Recimo sam pro­ces stva­ra­nja slike može se nado­mjes­titi mojom traj­nom pat­njom pro­ma­še­nih stvari u životu ili recimo nadok­na­đi­va­nje izgub­lje­nih poj­mova života, odu­vi­jek sam se htio baviti ozbilj­nom glaz­bom, nisam u tome uspio. Možda zato volim crtati.

Povijest plakata Šenoe, vizuala, manifestacije Zebans, Enkšs, Vertbrant… sve što ti padne na pamet…

Burt Reynolds, goli Burt Reynolds, vrlo poz­nata foto­gra­fija. Zaboravio sam zašto je točno on gol, no to nije ni bitno. Plakat za jedan ska­te­bo­ard session u ska­te­parku u Fažani napra­vio sam zajedno s O. Morovićem na nje­go­vom ske­neru u biv­šim pros­to­rima firme nje­go­vog ovog oca Enca, gdje sam-smo upo­tri­je­bili ENC papire s mog proš­log rad­nog mjesta.3 Tu smo džepne foto­gra­fije Olegovog oca uba­cili u pla­kat te dodali opšir­niju i detaljnu infor­ma­ciju na “dru­goj” strani pla­kata koja je sadr­ža­vala poz­natu golu fotku Burta Reynoldsa. Osobno mis­lim da je taj kon­cep­tu­alni pla­kat jedan od mojih naj­dra­žih radova-djela.

Manifestacije u Fažani, što se tiče ska­te­bo­ar­dinga, služ­beno su počele prije osam godina. Ove godine je peto izda­nje Vladimir film fes­ti­vala, ska­te­bo­ard kon­test radimo već sedam godina. Povijest ili pro­ši­re­nje naše ekipne svi­jesti nas­ta­vilo se dje­lo­va­njem kluba. Naime nije A. Šenoa došao preko noći, mis­lim da je vrlo bitno napo­me­nuti povi­jest Fažanskog filma. Ranih 2000ih gotovo cijelo naše gene­ra­cij­sko dru­što sni­milo je dva dugo­me­tražna filma Bez Cilja 1 i Bez Cilja 2. To su kul­tni uradci Fažanaca tj. naše ekipe. Mislim da smo već u rani­jim godi­nama iska­zali potrebu za stva­ra­njem boljeg mjesta za suži­vot. Bez cilja govo­rio je više od samih bes­cilj­nih ske­čeva, ubi­ja­nja vre­mana sa vide­oka­me­rom i naravno skej­ta­nja. Fažana je tek pos­tala samos­talna općina i život u njoj po mnogo čemu se raz­li­ko­vao od onog danas. Nije bilo infras­truk­ture, ulične ras­vjete, nije bilo ničega. Samo kul­tno beton­sko Crno igra­li­šte gdje su nogo­met i košarka bili sve što su Fažanci mogli legalno uži­vati. Možda još par klu­pica na dje­čjem igra­li­štu i to je bilo prak­tički sve.

I već kad smo te ulovili u Bordou može usporedba scene dizajna kod nas i tamo?

O raz­li­kama dizajna u Bordeauxu i kod nas ne bih znao puno toga reći. Poznajem možda dvoje dizaj­nera koji dobro rade svoj posao. Jedan je Soy Panday, koji vodi glavnu riječ u vizu­al­noj direk­ciji brenda Magenta Skateboards i Yoan Taillandier koji stoji iz brenda Minuit iz Bordeauxa te ujedno radi na dizajnu odjeće za Magentu. Ako mene pitaš mis­lim da bi ubrzo jedan Hrvat mogao napra­viti gos­tu­jući dizajn daske za jedan poz­nati europ­ski brend.

— 2016 —

Nastavljamo inter­vju nakon godinu dana pauze jer jebiga… na konju smo.

Vladimir

Vladimir Film Festival, prvi je i za sada jedini neza­visni skate film fes­ti­val u Europi. Više o tome reći će nam glavni orga­ni­za­tor festivala.

Šest impresivnih izdanja festivala, kako si zadovoljan sa Vladimirom?

Da, zad­nje izda­nje je uvi­jek naj­bo­lje, mis­lim naj­im­pre­siv­nije… Za sada je uvi­jek tako, to znači vrlo jed­nos­tavno da fes­ti­val raste iz godine u godinu, više skej­tera ili publike dolazi ciljano u Hrvatsku tj. u Fažanu radi Vladimira. Vladimir polako pos­taje ili je pos­tao jedan od istak­nu­ti­jih, eks­klu­ziv­ni­jih (ako tako smi­jem reći) europ­skih ili svjet­skih skate doga­đa­nja u neza­vis­noj maniri. Da budem iskren i pitam se zašto? Jednostavno iz razoga što je Vladimir možda jedini fes­ti­val tak­vog tipa u Europi, a možda i šire.

Kako su Brijuni ušli u cijelu tu priču nezavisne skate scene?

Brijuni su ušli u priču iz više raz­loga. Fažanci smo. Brijune gle­dam svaki dan, radio sam gore, baba mi je radila gore, ses­tra mi radi gore, većina mojih pri­ja­te­lja su ili još rade na otoku. Brijuni su dio Fažane. O tom potezu raz­miš­ljamo već par godina una­zad ali se tek ove godine reali­zi­ralo. Uvijek tra­žimo nova ili adek­vat­nija mjesta za pro­jek­cije skate fil­mova što u prin­cipu ima veze sa biv­šim diy mjestima.

Da su tvor­nice još tu vje­ro­jatno bi dan danas tamo odr­ža­vali pro­jek­cije ali bi sigurno kad tad zavr­šili i na Brijunima.

Mislim, Brijuni su već godi­nama kori­šteni u svrhu pro­jek­cija fil­mova, i sam Tito je tamo uži­vao sedmu umjet­nost, samo što kad kažeš da radiš ili pro­ji­ci­raš skate fil­move ispa­daš mrvicu dje­ti­njast ili možda manje ozbi­ljan ali drago mi je da ovim pri­mje­rom poka­zu­jemo ozbilj­nost i pre­da­nost skate filmografiji.
Mislim da je odla­zak na Brijune bio neiz­bje­žan jer svake godine poku­ša­vamo naći neko novo mjesto ili doda­tan fes­ti­val­ski dan. 120 pro­da­nih karata je zasi­gurno uspjeh za mali neza­visni fes­ti­val poput ovog. Plus film i autor kojeg smo imali prliku pri­ka­zati na Brijunima govori sam za sebe, ne treba puno riječi o tome.

Otvaramo vrata široj publici premda su u suštini skate fil­movi nami­je­njeni uglav­nom skej­te­rima. Vladimir je jez­greno skej­ter­ski fesi­tval koji ima kanal prema van, daje pri­liku auto­rima i publici da direk­tno sudje­luju u fes­ti­valu. Jer under­gro­und ili neza­visni ska­te­bo­ar­ding kojeg mi pro­mo­vi­ramo još je uvi­jek dosta mali. Nikada nećemo biti fes­ti­val film­skog tipa kao recimo, ne znam, neki nor­ma­lan fes­ti­val u Hrvatskoj. Jedino publika može rasti, raste cijelo ovo vri­jeme. Ma serem, sve raste, fes­ti­val može i treba rasti…

Solsticij

Solsticij? Valovi? Koj stil?

Solsticij, hmmm, gle, mogao bih početi pisati i nikada ne stati. Ovako, Solsticij je moj životni pro­jekt,4 sad kad je film gotov, htio bih se osvrnti na zad­njih šest godina dok se stva­rao. Prva stvar. Rođen sam u Puli, živim u Fažani, znači ako ja želim sni­miti skate video ili ozbi­ljan skate film to je puno teže nego da sam iz bilo koje zapad­no­europ­ske zem­lje. Skate video nije kla­sični doku­men­ta­rac niti film bilo kak­vog talen­ti­ra­nog fil­maša koji koristi pred­nosti u nedos­ta­cima. Ovdje nema glmaca, nema sce­na­rija,5 u tome je i suština priče zašto napra­viti skate film. Znaš, ako pri­čam skej­teru koji ima malo soli u glavi, shva­tit će da je to krvav posao. Život ti je na čeka­nju pet godina, pre­tva­raš se u dadi­lju, bejbi sitera, mis­lim, sve su to sra­nja koja i naj­ma­nji reda­telj osjeća na svo­joj koži pa tko sam ja da sada solim pamet ovdje. Mogao bih skra­titi priču ovako: 5 godina sam se jebao s tom kame­rom i sada kada je film gotov, dođi na pre­mi­jeru, ako te uopće inte­re­sira o čemu je riječ ili kupi DVD. Jednostavno, za drugo me zaboli.

DVD‑i će biti vani oko Nove godine pa ako si zain­te­re­si­ran, javi mi mej­lom ili pro­nađi neki drugi način za kupiti film.

Valovi su jed­nos­tavno došli, ne znam zašto more lupa, ne znam zašto uopće more pos­toji, zapravo, ne znam ništa o valo­vima. Htio sam otvo­riti film s “ludom” stvari i sa manje uobi­ča­je­nim uvo­dom u skate fil­move, bila mi je to prvo­bitna ideja koju sam uspio6 pro­vesti. Crtao sam gotovo mje­sec dana, poku­ša­vao pro­naći pravi izri­čaj, sje­bao sam si živac u nozi od sil­nog kle­ča­nja u maloj sobi… Zimu sam pro­veo u stanu kod babe u Fažani koja mi nije dozvo­lila da se gri­jem u sobi, zamisli… Naime, u teaseru filma sni­mao sam pokrete valova, u mis­lima sam vidio tintu crne boje, surove slike oštrih, neo­bra­đe­nih valova. Iskreno, naj­više pro­blema zada­valo mi je kre­ativno stva­ra­nje, mis­lim da je to naj­teže, mnogo teže od sni­ma­nja filma, sni­ma­nja skej­tera po grad­skim uli­cama. Teaser sam bio pri­mo­ran napra­viti, intro sam bio pri­mo­ran napra­viti, ime filma sam bio pri­mo­ran naći i sve su to užasno teške stvari…

Solsticij je zapravo dugo vremena bio projekt bez naziva. Šta te ponukalo7 da se odlučiš upravo za taj naziv?

Istina, za sam naziv filma nisam imao ideje i to me pro­ga­njalo gotovo pet godina. Tražio sam se u bes­kraj­nom moru riječi i reče­nica, no nisam našao ništa prik­ladno. Kada je teaser bio u izradi Solsticij je došao nekako neve­zano, pao je iz vedra neba direk­tno u priču. U početku nisam bio 100% zado­vo­ljan, mis­lio sam, možda je to riskan­tan potez, ne znam. Ako me pitaš sada kada je film zavr­šen, sve mi je puno jas­nije. Film sadrži gotovo 80 ska­tera iz čitave europe, sni­ma­nje me odvelo u više europ­skih zema­lja.

Nisam imao una­pri­jed ispla­ni­ran put ni ljude s kojma bih htio raditi. Skejteri koji nose većinu filma pos­tali su mi bli­ski pri­ja­te­lji zahva­lju­jući upravo Solsticiju.

Prvi odlasci u recimo Francusku, išao sam sa Tomzijem kojeg sam do tada jedva poz­na­vao. Mislim da su Vladimir i sam Solsticij veoma usko vezani uz samu pro­gre­siju sni­ma­nja i umre­ža­va­nja sa dru­gim stra­nim skejterima.

Premijera na Vladimiru 2016. – Kakve su reakcije na ovaj petogodišnji projekt?

Sranje stari. Premijera me defi­ni­tivno pro­mi­je­nila, od pre­mi­jere sam dru­ga­čiji čovjek. Odnio sam pobjedu, svoju intimnu pobjedu. Znaš, bojao sam se skroz prošle zime kad sam mon­ti­rao film, bojao sam se ovako i onako jer sam tokom cije­log sni­ma­nja nosio neku tamu, naki strah u sebi. Vjerojatno su i skej­teri s kojima sam radio to osje­tili. Prihvatili su me tak­vog kakav jesam i ja sam pri­hva­tio njih.

Premijernu pro­jek­ciju za Vladimir pod­nio sam čisto mirno, nije me bilo ničeg strah. Gledaj, bio sam 250% u poslu zbog cije­log fes­ti­vala pa možda iz tog raz­loga emo­cije nisu imale takav uči­nak. Da je toliko ljudi došlo na pre­mi­jeru iz cije­log svi­jeta, a da nije bilo fes­ti­vala, vje­ro­jatno bih izgo­rio kao što sam znao izga­rati tokom cije­log sni­ma­nja videa. Osobno sam 100% sre­tan kako je sve ispalo, tokom pre­mi­jere i na kraju filma. Ako sagle­daš cijelu priču, osim što pri­čam sam za sebe, mis­lim da je veliki uspjeh pri­vesti takav pro­jekt kraju. Film je u pot­pu­nosti neza­vi­san, svaki novac došao je od mene ili od pri­ja­te­lja koji su si pla­ćali karte da idu sni­mati sa mnom, hrana, spa­va­nje su 100 briga, skej­teri su većinu vre­mena na cesti i film je sni­mam 90% na cesti, tako da, ako si skej­ter znaš o čemu pri­čam, ništa novo. Uživao sam u sva­koj sekundi.

Ide premijera u Londonu, priča se po internetu, znaš li u ovom trenutku neke konkretne informacije kome, koša, kvando?8

Idu pre­mi­jere po svuda, reak­cija nakon fes­ti­vala je stvarno više nego dobra, mis­lim da sam gene­ralno sre­tan čovjek i sre­tan uopće što sam pre­mi­jeru filma imao upravo na Vladimiru, bio je to pun pogo­dak i htio bi se prije kraja inter­v­jua zahva­liti svima koji su pri­sus­tvo­vali doga­đaju. Od svih strana čujem dobre i pozi­tivne kri­tike i komen­tare. Istina, svjes­tan sam da sam napra­vio kva­li­tetnu ili dobru stvar kada stižu pot­vrde, to me čini više nego sret­nim. To je nakako i smi­sao cijele priče, zar ne? Zagreb je odra­đen ovu subotu,9 Rijeka i Ljubljana su dva grada u kojima sam pro­veo naj­više vre­mena sni­ma­jući Tomzija10 i Zoeta tako da i oni idu tokom ovog ili idu­ćeg mje­seca. London je oko nove godine, pa sli­jede drugi europ­ski ali i svjet­ski gradovi.

Za kraj

Za kraj ako želiš neke pozdrave, zahvale i tako te pizdarije…

Pozdravio bih i zahva­lio se Iris, mojoj naj­ve­ćoj podr­šci, Olegu11 i osta­lim pri­ja­te­ljima, svim skej­te­rima u filmu, svima koji su na neki način vje­ro­vali u ovaj pro­jekt i sma­trali me kon­kret­nom oso­bom.12 Hvala svima na izdvo­je­nom vre­menu za čita­nje ovog intervuja.

Sick


  1. Zaboravio sam mu ime, vidio sam ga u doku­men­tarcu “Čovjek lis­to­pad­nih kiša”. 

  2. Tako imam veće šanse da u mojim rukama i ostane. 

  3. Bina Istra 

  4. Za sada, tko zna što ću raditi u buduć­nosti 

  5. Makar ga u mom filmu nije bilo. 

  6. Nadam se. 

  7. Pre jaka riječ, nikako se ne uklapa u cijeli raz­go­vor. 

  8. Kako, šta i kad 

  9. 12.11.2016. 

  10. Tomi, tenks na fot­kama za inter­vju 

  11. Bez kojeg bi zaje­bao. 

  12. Ne lijen­či­nom. 

, , , ,

Nikola Racan
burt_2
burt